Celoslovenská a medzinárodná súťaž strojárov

Stredná odborná škola technická Čadca , Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre strojárstvo a ostatnú kovospracujúcu výrobu bola usporiadateľom XV. Ročníka celoslovenskej súťaže odborných vedomostí a praktických zručností pre žiakov stredných škôl v odboroch 2464 H strojný mechanik a 2413 K mechanik strojov a zariadení.
Súťaž sa uskutočnila v dňoch 19.-20.11.2019, Vyhlasovateľom je Sekcia odborného , ďalšieho a celoživotného vzdelávania pri ŽRK SOPK a Nadácia na podporu vzdelávania a ekológie , Bratislava .
Do súťaže sa zapojilo 8 stredných škôl - členov SOPK , 2 zahraničné školy SOŠ Frýdek Místek , SOŠ Třineckých železáren Třinec.
SOŠ polytechnická Dolný Kubín, SOŠ stavebná Liptovský Mikuláš, Spojená škola Martin, SOŠ strojnícka Kysucké Nové Mesto, SOŠ technická Námestovo, SOŠ strojnícka Považská Bystrica, SOŠ Fiľakovo, SOŠ technická Čadca. Žiaci SOŠ technickej Čadca sa do súťaže zapojili , ale ich výsledky sa nezarátavali celkového hodnotenia súťaže jednotlivcov a družstiev pre nestrannosť a objektivitu v zmysle pokynov vyhlasovateľa súťaže. Súťažili v súbežnej medzinárodnej súťaží na základe Rámcovej zmluvy o spolupráci škôl.
V XV. Ročníku súťaže bol hlavným cieľom upevniť u žiakov vzťah k zvolenej profesií , rozvíjať ich odborné vedomosti, zručnosti, schopnosti a aktivitu , ako aj umožniť žiakom vzájomne konfrontovať odborné zručnosti, vedomosti a návyky z prípravy na povolanie, s dôrazom na odbornosť a tvorivosť , ako i výmenu skúsenosti medzi pedagógmi.
Program prvého dňa pozostával zo slávnostného otvorenia súťaže , ktorého sa zúčastnili vzácni hostia Luboš Berešík, vedúci oddelenia výkonu správy školstva ŽSK a Anna Cabajová , manažér pre vzdelávania RK SOPK Žilina. Po slávnostnom otvorení nasledovala teoretická časť súťaže zručnosti , ktorá pozostávala z 37 otázok obsahového zamerania odborov strojný mechanik a mechanik strojov a zameraní. Sprievodným programom prvého dňa bola návšteva Slovenské orloja jedinečného skvostu na Slovensku ,ako aj návšteva novo otvoreného športového centra v Starej Bystrici.
Programom druhého dňa bola praktická časť súťaže zručnosti , ktorá pozostávala zo zhotovenia súčiastky podľa výkresovej dokumentácie. Dôraz bol kladený na presnosť dodržania rozmerov , presnosť lícovania dvoch častí výrobku , funkčnosť a opracovanie súčiastok.
Sprievodným programom druhého dňa bola prehliadka priestorov školy a pre pedagogických zamestnancov zúčastnených škôl bola návšteva Výrobného družstva Okrasa , ktorej výrobný program spočíva vo výrobe vianočných ozdôb .
Po skončení praktickej časti sa konalo slávnostné vyhodnotenie XV. Ročníka súťaže zručnosti , ktorého sa zúčastnili okrem organizačného štábu vzácni hostia Ján Mišura , riaditeľ RK SOPK Žilina, Marián Lakatoš , manažér vzdelávania spoločnosti KIA Motors Slovakia , Jozef Kubinec , konateľ spoločnosti K TEN, s.r.o. Vysoká nad Kysucou a Peter Tatarka zástupca spoločnosti K+T , s.r.o. Čadca. Tieto firmy boli generálnymi partnermi súťaže zručnosti. Mediálnym partnerom súťaže boli týždenník Kysuce a Kysucké Noviny, ktoré na slávnostnom vyhlasovaní zastupoval Radoslav Blažek.

Výsledky súťaže jednotlivcov:
1.miesto : Matej Mudrovčík – SOŠ polytechnická Dolný Kubín – Kňažia
2.miesto: Martin Časnocha – SOŠ strojnícka Kysucké Nové Mesto
3.miesto: Martin Mrváň – Spojená škola Martin

Výsledky súťaže družstiev:
1.miesto: SOŠ polytechnická Dolný Kubín- Kňažia
2.miesto: Spojená škola Martin
3.miesto: SOŠ technická Námestovo


Výsledky medzinárodnej súťaže jednotlivcov:
1.miesto: Jakub Ďurkáč – SOŠ technická Čadca
2.miesto: Jakub Klus – SOŠ technická Čadca
3.miesto: Ondřej Kokoř – SOŠ Frýdek Místek


Výsledky medzinárodnej súťaže družstiev:
1.miesto: SOŠ technická Čadca
2.miesto:SOŠ Frýdek Místek
3.miesto:SOŠ Třineckých železáren TŔinec


Víťazi si odniesli diplomy , v súťaži družstiev poháre a kategórií jednotlivcov hodnotné ceny zváracie kukly, digitálne posuvné meradlá, sady profi náradia/ skrutkovače, gola sada , sekáče/.
Preukázané vedomosti a zručnosti súťažiacich potvrdzujú , že Slovenské odborné školy pripravujú kvalitných odborníkov pre oblasť strojárstva schopných uplatniť sa v náročných podmienkach trhu práce.
Na záver chceme poďakovať Sekcií odborného a ďalšieho a celoživotného vzdelávania pri SOPK, RK SOPK Žilina, Nadácií na podporu vzdelávania a ekológie Bratislava, Nadácií KIA Motors Slovakia , K TEN , spol. sr.o. Vysoká Nad Kysucou, K+T , spol. s.r.o Čadca – Horelica , Týždenníku Kysuce a Kysucké noviny za materiálnu , finančnú a mediálnu pomoc pri organizácií a medializácií súťaže odborných vedomostí a zručností.
PaedDr. Stanislav Špila, zástupca riaditeľa SOŠt Čadca

su

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti